Komunikaty

UWAGA !!! KOMUNIKAT PZW W ZWIĄZKU Z KORONAWIRUSEM COVID-19 ORAZ Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 24.03.2020 r.

Komunikaty | 2020-04-20 | Publikujący: Okręg PZW w Częstochowie

Dnia 25 marca 2020 roku opublikowano w Dzienniku Ustaw Rozporządzenie  Ministra Zdrowia  z dnia 24.03.2020 r.  zmieniające Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze RP stanu epidemii.

W powyższym dokumencie wskazano, że od 25 marca 2020 roku do 11 kwietnia 2020 r.  wprowadza się zakaz zgromadzeń i obowiązek pozostawania w domu.

Rozporządzenie zakazujące przemieszczania się osób przebywających na terenie Polski przewiduje jedynie 4 wyjątki wskazane poniżej:

1. Wykonywanie czynności zawodowych lub zadań służbowych, prowadzenie działalności gospodarczej lub rolniczej albo prac w gospodarstwie rolnym, a także zakup towarów i usług z tym związanych.

2. Zaspokajanie niezbędnych potrzeb – zarówno własnych, jak i osób najbliższych – związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym z uzyskaniem opieki zdrowotnej lub psychologicznej oraz zakupem towarów i usług z tym związanych.

3. Przemieszczanie się w celu ochotniczego i darmowego wykonywania świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom choroby COVID-19, w tym w ramach wolontariatu.

4. Przemieszczanie się w celu sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności obrzędów religijnych.

W Rozporządzeniu z dnia 24.03.2020r . wskazano, że w przypadku przemieszczania się, gdy następuje ono pieszo, jednocześnie mogą przemieszczać się dwie osoby w odległości nie mniejszej niż 1,5 metra od siebie.

Z treści Rozporządzenia Ministra Zdrowia  z dnia 24.03.2020 r. wynika bezwzględny zakaz przemieszczania się w jakimkolwiek innym celu niż te, które zostały wskazane powyżej.

Zezwolenie na ewentualne przemieszczanie się nie obejmuje jakiejkolwiek formy działań rekreacyjnych bądź sportowych, a zatem interpretacja powyżyszch przepisów pozostawiona jest do indywidualnej oceny.