WIOSENNE ZARYBIENIE WÓD OKRĘGU CZĘSTOCHOWA

Aktualności | 2019-06-27 | Publikujący: Okręg PZW w Częstochowie

Od początku wiosny do pierwszych dni lata odbywa się wiosenne zarybienie wszystkich akwenów Okręgu PZW w Częstochowie. Do wody trafiło już kilka ton oraz setki tysięcy ryb przeróżnych gatunków takich jak: karp (3373 kg) , lin (200 kg), płoć (1450 kg), jaź (135 tysięcy sztuk), jelec (30 tysięcy sztuk), miętus (5 tysięcy sztuk), szczupak (225 tysięcy sztuk), sandacz (126 kg kroczka i 170 tysięcy sztuk narybku letniego), pstrąg potokowy (39 tysięcy sztuk), boleń (10 tysięcy sztuk), węgorz (109 kg) i kleń (25 tysięcy sztuk). Poszczególne gatunki były wpuszczane do różnych łowisk. Zbiorniki i rzeki, które są w Obwodach Rybackich zarybione były zgodnie z Operatami Rybackimi. Podczas zarybień byli obecni przedstawiciele Wód Polskich, którzy z ramienia Państwa prowadzą nadzór nad wodami, które dzierżawi PZW od Skarbu Państwa. Zostały przeprowadzone również 3 kontrole przez Państwową Straż Rybacką z Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Kontrolowano ilość, jakość, badania zdrowotne i pochodzenie ryb użytych do zarybiania: węgorzem, szczupakiem i pstrągiem potokowym. Podczas wiosennej akcji zarybieniowej czynny udział wzięli członkowie kół wędkarskich opiekujących się danymi łowiskami, którzy odbierają ryby i transportują je nad wodę. Również policjanci z SPP Policji w Częstochowie bardzo często podczas wspólnych patroli z SSR nadzorują i pomagają podczas wpuszczania ryb do wody. Wiosenne zarybianie akwenów już się zakończyło, ale niebawem, bo już w lipcu do wody trafią brzany i świnki asortymentów: kroczek i narybek letni.

Robert Amborski Rzecznik Prasowy Okręg PZW Częstochowa